Pulzní oximetrie je poměrně mladá věda. První oximetry byly vynalezeny během 2. světové války pro potřeby pilotů, kteří byli ohroženi hypoxií (nedostatečné okysličení).
Pulzní oximetry měří saturaci hemoglobinu kyslíkem. Výsledná hodnota se uvádí jako SpO2 a je měřena v procentech. Oximetr nám sděluje informaci, zda jsou naše orgány a krev dostatečně okysličené. Tento zdravotnický prostředek dnes patří mezi základní diagnostické přístroje na jednotkách intenzivní péče nebo ARO. Oximetr je nenáročný a neinvazivní, díky tomu je také stále častěji využíván v domácím prostředí.
COVID pozitivní pacienti mívají často dýchací obtíže, které jsou právě způsobeny nedostatečným okysličením krevního oběhu, tím pádem nejsou dostatečně okysličené také ostatní orgány. V případě plic to zjistíme až tehdy, když se nám začne hůř dýchat. To už ale může být pozdě.
Zdravý člověk má hodnotu SpO2 mezi 95 – 99% (normální hodnota u seniorů je 93%). Pokud je hodnota nižší, musíme ihned zpozornit. Znamená to, že se do těla dostává málo kyslíku. Nižší hodnoty můžou také znamenat astma, respirační nebo srdeční potíže. Při hodnotě nižší než 90% je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Pokud chcete mít přehled o okysličení vašeho organismu, pořiďte si pulzní oximetr. Jedná se malý přístroj, který je podobný většímu kolíku. Ten se klapne na jakýkoliv prst a pomocí infračerveného paprsku prosvítí tkáň. Výsledné hodnoty (SpO2 a tepová frekvence) se ihned zobrazí na displeji.
Onemocnění COVID-19 nám ukázalo, že je dobré mít tento přístroj v každé lékárničce, protože se jedná o rychlého pomocníka, který může zachránit život. Přístroj je velice vhodný také pro pacienty trpící astma, spánkovou apnoe nebo CHOPN.
V naší nabídce najdete pulzní oximetry, které patří do skupiny zdravotnických prostředků třídy IIa a IIb, což znamená, že splňují evropské normy pro certifikaci a jsou opatřeny označením CE. Tyto oximetry najdete také na www.boneco-cr.cz